вторник, 2 септември 2014 | Вести: 4

Култура

Скопје

Интервјуа

Танески: Не може секој да биде оџа и поп

nenad taneski
Ма­ке­до­ни­ја мо­же да би­де и да оста­не иму­на на ра­ди­кал­ни­те...

Села: Рамковниот договор е мртов

ziadin sela
Вие бе­вте ме­ѓу тие што ги по­ве­доа протестите за „Монструм“ во...

Дерик Меј: За првпат настапив со филхармонија и се трудев да не ја разочарам

Derrick-May-int101-740x320-top
По­ми­на фан­та­стич­ни­от на­стап на не­по­втор­ли­ви­от Де­рик...

Колумни

Антиквизација 2

Такви напади, како што е ‘антиквизацијата’ (како идеолошка...
Ацо Станковски

Енергетски вампиризам

Што е паразит? суштината на паразитирањето е да се живее...
Будимка Поповска (сестра Макрина)

Кој пие, а кој плаќа во ИВЗ?

Уште пред по­ве­ќе од че­ти­ри го­ди­ни пог­ла­ва­рот...
Ненад Мирчевски

Вистинометар

Изјава

Тие што се во репрезентацијата сакаат да дадат сѐ од себе, го жртвуваа своето време за да направат добро за македонската кошарка. Не можам да им забележам што не се д

Повеќе...

Вистина

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација беше во право пред стартот на квалификациите за ЕП 2015 година. Подмладениот состав изненади. Играта со многу

Повеќе...

Спорт

pandev

Пандев ќе заработува 7.000 евра дневно

Турските медиуми официјално го претставија Горан Пандев како нов играч на турски Галатасарај, покрај тоа ги објавија и деталите од договорот. Според пишувањата, Пандев...

Сцена

Profoto-Victoria-Will-Al-Pacino-2

Ал Пачино: И јас имав свои моменти на депресија

Ал Пачино е една од најголемите ѕвезди присутни на годинешниот Филмски фестивал во Венеција. Славниот актер и оскаровец кој на Мосри ќе се претстави со две остварувања...

Живот

4653_210314223021764_600x685

Секс пози за деновите кога се чувствувате дебели

Има денови во месецот кога девојките сметаат дека не се убави или се чувствуваат дебели. Не дозволувајте тоа да го спречи сексуалното уживање, со помош на овие пози. Најдобар...

Република на Facebook

Анкета

Дали се согласувате со владината мерка за отпис на долгови?

Loading ... Loading ...

Вицотека

Хиерархија на гласноќа

5. Бебешки плач … 4. Gibson електрична гитара … 3. Ducati Diavel … 2. Боинг 777 … 1. Македонец на плажа.

Статус @ Facebook

#ЗдраваИсхрана

Никад не јадам поручек после 7 пошо не е здраво. Али затоа после 9…

Топ 5 најгледани филмови во САД

„Република“ ви препорачува

  • Ќе Мане Манушев
  • Месечината и огновите Чезаре Павезе
  • Хенри IV Луиџи Пирандело
  • Риба во шишето ракија Орхан Вели